Flyvende overgang til EPX


I disse måneder laver vi en flyvende ombygning af Thisted Rådhus: Vi energirenoverer hele bygningen, mens vi stadig har den som arbejdsplads og mødested med borgerne. Det betyder, at vi sorterer, rydder op, putter i kasser og pakker ud. Og vi sørger hele tiden for at huske at få alt det bedste med i denne flyvende ombygning. Sådan skal vi også gøre med overgangen til EPX: Holde tilbuddet til de unge flyvende, funktionelt og med høj kvalitet, mens vi bygger et nyt tilbud op, lyder det fra formand Lars Sloth i dette indlæg i Skolemonitor

Analogien til Thisted Rådhus giver et godt billede af, hvad vi i Børne- og Kulturchefforeningen er optaget af i arbejdet rundt om den nye EPX, der skal starte op i 2030.
På rådhuset, der er en rød mustensbygning fra 1974, er medarbejderne i Thisted omhyggelige med at bruge denne anledning til at få ryddet op i bunker, sorteret, kasseret, makuleret og ikke mindst til at få taget de vigtigste ting med videre. Og hele tiden holder den gode flok arbejdet kørende med samme høje kvalitet. Borgerne mærker ikke et fald i kvaliteten, selvom vi laver energioptimering og opdatering til tidssvarende krav og behov.
Sådan vil Børne- og Kulturchefforeningens tilgang til overgangen til EPX også være: Vi er optagede af, at de næste 5 år ikke skal være en lang ventetid, der forringer det, vi har, og hvor vi risikerer ikke at få taget de bedste elementer med videre.

Vi er optagede af, at der er mange gode elementer i den nuværende 10. klasse, vi skal have med videre, og vi er optagede af, hvordan vi kan skabe forpligtelse, så 10. klasse bliver ved med at være et godt tilbud helt frem til 2030 i sin nuværende form.
Det skal være et godt tilbud for de unge mennesker, der har brug for 10. klasse for at blive mere uddannelsesparate, for et springbræt, eller fordi det lige var dét, der var det rigtige.
Det skal være et godt og seriøst tilbud til de forældre, der aldrig skal blive i tvivl om, at deres unge mennesker har et godt fagligt tilbud at vælge.
Det skal ikke mindst også være en god og attraktiv arbejdsplads for alle de erfarne medarbejdere, vi har i alle landets kommuner. Vi vil værne om, at de vil have gode vilkår i hele overgangsperioden, for at sikre dem og for at sikre bemandingen af denne vigtige opgave. Vi vil tidligt gå i gang med drøftelserne med det personale, omlægningen kommer til at berøre, og vi vil sikre attraktive opgaver og arbejdspladser for dem.

Vi vil i dette arbejde med at sikre, at vi får alt det bedste med videre, holde øje for, at vi også husker historien om 10. klasse, og hvordan den blev etableret og udtænkt i sin tid. Det vil hjælpe os i mål. Vi er i Børne- og Kulturchefforeningen stolte over 10. klasse og det tilbud, det har været, og vi vil hjælpe med at få de bedste både kronjuveler og erfaring med godt videre, uden at vi sænker flyvehøjden undervejs.

Selvom vi nu energirenoverer Thisted Rådhus, så er der stadig thistedboere, der tænker på det som det nye rådhus. Det gamle rådhus er fra 1853, og der var med udviklingen i det 20. århundrede brug for at opdatere, tænke nyt og gøre noget andet.
I dag er vi i Thisted stolte over den flotte Bindesbøll-bygning fra 1853 på Store Torv, selvom den ikke længere matcher behovet for borgernes og kommunes møde med hinanden. Vi er også stolte over det møde, der kan ske med borgerne i bygningen fra 1974.
Og vi er i hvert fald stolte over, at vi kan holde tilbuddet og mødet flyvende til gavn for både medarbejdere, virksomheder og borgere imens vi energioptimerer og renoverer bygningen.
På samme måde vil vi i Børne- og Kulturchefforeningen løfte og puste med, så vi får alt det bedste med, og så 10. klasse er flyvende og attraktiv, indtil EPXen for alvor er her i 2030.

Se også indlægget hos Skolemonitor