Årsmøde 2025

Temaet for Børne- og Kulturchefforeningens årsmøde 2025 er Legende ledelse
Børne- og Kulturchefforeningens årsmøde 2025 er en markering af foreningens 60 års jubilæum, og vi holder det 4.-5. december 2025 i LEGOLAND Hotel & Conference

Årsmødet 2025 har legen er i fokus og giver konkrete bud på, hvordan vi som ledere kan bringe legens kraft ind i vores ledelsesrum, og hvordan vi kan bruge den til at skabe udvikling, mening og sammenhæng. Vi har planlagt torsdagens program med Playful Learning, der er et partnerskab mellem LEGO Fonden og de seks professionshøjskoler.

Se hele programmet herunder, og tilmeld dig her på siden.
Tilmeldingsfristen er mandag 27. oktober 2025.

Årsmødet:
4000 kr. inkl. festmiddag torsdag aften og mulighed for frokost to-go fredag.
Hotelovernatning: 1400 kr. pr nat. Alle værelser er ved LEGOlands konferencefaciliteter, og du kan tilkøbe eventuel hotelovernatning, allerede når du tilmelder dig selve årsmødet.
Shuttlebus: Der bliver shuttlebus fra Vejle station til LEGOland 4. december og retur 5. december, som du gratis kan hoppe på, hvis du tager toget til & fra årsmødet. Mere info om det, når vi kommer tættere på.

Vel mødt på årsmødet 2025!


TORSDAG 4. DECEMBER 2025

PROGRAM
Kl. 9.00-10.00 Ankomst
Kl. 10.00-10.15 Velkommen til årsmødet 2025 v formand Lars Sloth
Morgensang ved fritids- og kulturchef i Brønderslev Kommune Rasmus Krogh & foreningssekretær Maria Kangas Christensen
Kl. 10.15-10.30 Mød årsmødets konferencierer: Mathilde Nyvang Hostrup, national programchef i Playful Learning, og Lærke Kløvedal, journalist, tv- og podcastvært
Mød talerskolen Røst 
Kl. 10.30-12.00 Engasjerende faglig lederskap: Hvordan kan vi lede utdanning og kultur gjennom verksteder?
I en tid, hvor vi bokser med genstridige udfordringer om uddannelse og kultur og hele tiden får nye føjet til, bliver det i stigende grad vigtigt for ledere at skabe innovative, involverende og engagerende fællesskaber. Ved at bruge metaforen værksted som ledelsesværktøj kan vi stimulere nytænkning, kreativitet og deltagelse og på den måde hæve den pædagogiske kvalitet. Transformativ ledelse, baseret på solid forskningsbaseret viden, giver os indsigt i betydningen af leg og udforskningen som ledelsesværktøjer.Elin Eriksen Ødegaard deler af sin forskningsbaserede erfaring med at bruge værksteder som indgang til engagerende og transformativ ledelse. Hun giver også indsigt i modeller for ændring og udvikling, der lægger vægt på betydningen af at udvikle en inspirations- og innovationskultur i vores arbejde med at udvikle kvalitet.
V Elin Eriksen Ødegaard, professor, Dr. Senterleder/Director ved BARNkunne /KINDknowog Forskerskolen NORBARN – Høgskulen på Vestlandet (hvl.no)/NORCHILD Research School
Kl. 12.00-12.15 Find dit værksted i eftermiddag
Kl. 12.15-13.30 Frokost
Kl. 13.30-15.00

Værksteder

A. To værksteder med Playful Learning (du når dem begge)
1) Giv din ledelsespraksis legekvaliteter: Du inviteres til at (gen)opdage legens kraft i din praksis, reflektere over konkrete episoder fra din hverdag og finde nye, legende benspænd at afprøve.
2) PlayJam for ledelse: I dette værksted træner du din legemuskel ved at udvikle små eksperimenter med hverdagsmaterialer og faglige benspænd.

B. To værksteder med Playful Learning (du når dem begge)
1) Leg med (u)mulige roller: I dette værksted leger vi med roller og perspektiver i en dialogleg og ser vores ledelse gennem nye, skæve briller.
2) PlayJam for ledelse: I dette værksted træner du din legemuskel ved at udvikle små eksperimenter med hverdagsmaterialer og faglige benspænd.

C. På besøg i Legoland: Hvordan motiverer vi de yngre generationer i dag til det danske arbejdsmarked? Hvad betyder noget for de unge, og hvorfor håndterer vi dem, der tager både 1, 2, 3 og 4 sabbatår og udviser ledertalent uden at have det på formelt papir? Hvordan hjælper vi dem til at omsætte til formelle uddannelser, og hvordan forstår vi selv dét, der er vigtigt for de unge? Hvordan rekrutterer og ledelseshåndterer vi sæsonansatte medarbejdere?
V Park operations director, Joan Hansen

Kl. 15.00-15.15 Pause
Kl. 15.15-16.15 Ungdommen taler! De unge stemmer fra Røst taler til os
Børn fra Billund har skrevet taler til de voksne under Børne- og Kulturchefforeningens årsmøde under vejledning af Røst. Nu skal vi høre dem og høre efter. Røst er en talerskole, der styrker børns og unges mod til at tage ordet. Med afsæt i retorikkens teori og metoder klæder de unge stemmer på til at tale højt om det, de har på hjerte. Læs mere om RøstLettere sagt end gjort? At skabe troværdighed som offentlig leder
Vi slutter dagens fælles, faglige program af med dette forskeroplæg om, hvordan god offentlig ledelse kan praktiseres.
Ved 
Mads Pieter van Luttervelt, adjunkt ved Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet
Kl. 16.15-16.30 Pause
Kl. 16.30-17.15 Generalforsamling
for medlemmerne af Børne- og Kulturchefforeningen
Kl. 17.30-18.30 Mød din region 
Kl. 19.30 Velkomstdrink
Festmiddag
m festtale og musikalsk indslag 

FREDAG 5. DECEMBER 2025

Kl. 8.30 Morgensang v Levende Musik i Skolen og velkommen til årsmødets dag 2
Kl. 8.50-10.00 Hvad er det bedste, der kan ske?
Vi er født modige. Født til at udforske. Som børn stiller vi spørgsmålet hele tiden: Hvorfor? Hvorfor svigter modet så af og til hos de unge? Fordi mod skal trænes hos både unge og voksne og også os som chefer. Morten Kirkchoff reflekterer over, hvor lidt der skal til for at få mere mod ind i sin ledelse, så vi kan gøre vores ledelse endnu mere legende.
Ved Morten Kirckhoff, dansk eventyrer, forfatter og bag TV-formatet ”Nul Stjerner” og ”Verdens Forladte Steder” 
Kl. 10.00-10.30 Ledelse af fællesskaber
Frihed i arbejdet er vigtigt for at sikre arbejdsglæde, men hvordan sikrer vi at nå vores mål, samtidig med at vi sætter medarbejderne fri? Frisættelse kræver faglig rammesætning. Det taler Hans Christian Nielsen om i dette oplæg. Hvordan skaber vi fællesskaber, der inspirerer til engagement, handling og kreativitet? Hvordan leder vi fællesskaber uden at detailregulere for meget? Og hvordan onboarder vi målrettet nye medarbejdere ind i vores organisationskultur?
Ved Hans Christian Nielsen, forstander Roskilde Festival Højskole
Kl. 10.30-10.45 Pause
Kl. 10.45-11.30 Oplæg ved børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye med efterfølgende samtale
Kl. 11.30-12.15 Hvordan faciliterer vi godt lederskab på tværs af vores forvaltninger?
Vi runder årsmødet af med input til at arbejde på tværs af vores forvaltninger set fra en kulturel vinkel. Vi får argumenter for at gøre kulturpolitik til velfærdspolitik, og til at gøre kulturen tværgående og som noget, der kan løse udfordringer på alle de områder, Børne- og Kulturchefforeningen har ansvar for. Med sangen vil vi denne formiddag vise, hvordan vi kan løfte med kulturen på hele Børne- og Kulturchefforeningens område. Vi kommer selv på gulvet og får indlæg om, hvad sang kan i forhold til etablering af fællesskaber.
Ved Elsebeth Gerner Nielsen, direktør i Sangens Hus
Kl. 12.15-12.20 Afrunding og tak for i år
v formand Lars Sloth
Frokost to go

 

TID OG STED 
4.-5. december 2025 på LEGOLAND Hotel & Conference, Aastvej 10, 7190 Billund.

TILMELDING
Tilmelding senest mandag 27. oktober 2025. Tilmeldingen er bindende.

PRIS FOR DELTAGELSE
Årsmødet inkl. forplejning: 4000 kr.
Hotelværelse pr. nat: 1400 kr.
Vær opmærksom på, at du kan tilkøbe eventuel hotelovernatning, når du tilmelder dig selve årsmødet her på siden. Også allerede fra onsdag, hvis du ønsker at ankomme aftenen før.